Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Laurell K. Hamiltonová - série o Anitě Blakeové

26. března 2009 v 18:42 | KatyRZ |  Fantasy

Provinilé slasti

Anita Blakeová: popravčí upírů a oživovatelka mrtvýchOcitáme se ve světe, kde mají upíři vlastní církev, která hlásá nemrtvost po smrti a láká tak do rakve mladé i staré. Lykantropové jsou stejně jako upíři součástí každodenního života - ejhle chybka, upíři jsou samozřejmě součástí nočního života - a jejich formy se neomezují pouze na tu vlčí. Po kanálech se prohánějí krysodlaci a kde potkáte tygrodlaka asi raděj nevědět. Dobrá zpráva - posvěcený kříž a svěcená voda fungují, což znamená, že v tomhle světě existuje také Bůh.

Chudák Anita , ženština jež většině mužů sahá po hrudní koš a jejíž 49kg muší váhy nikoho nezastraší, je vydíráním donucena hledat pro upíry jejich vraha. Prostě detektivka :) . Toliko k suchým faktům.

Anita není superhrdinka. Často prosí, blafuje a potí se strachy. Potřebuje své přátelé, aby ji pomohly z problémů stejně často, jako pomáhá z problémů ona jim. Všechno své konání komentuje suchými, rádoby vtipnými hláškami (ale jo - občas se tomu usmějete). Muži se jí snaží okouzlovat, ale ona je k jejich kouzlu imunní (téměř) stejně jako k obluzování mysli, které na ní zkouší upíři (ani toto ale není sto procentním pravidlem). Upíři jsou zlý. Někteří z nich jsou možná trochu méně zlý. Upíří vládkyně města vypadá jako upíří klišé - to mě malinko zklamalo - čiré zlo v andělské schránce, ale když opominu první dojem, tak je docela "cool". No a Jean- Claude upír, který do toho Anitu zatáhl, je vyloženě sympaťák, ve všech těch svých kraječkách a s něžnůstkami, které vyslovuje ve francouzštině - ne že by to na Anitu nějak působilo že :).

Čtení je to zábavné a plné akce. Detektivní zápletka vám sice nevydrží až do úplného konce, vraha odhalíte nejspíš o něco dříve než Anita, ale to vůbec nevadí. Doporučuji, jako výbornou oddechovou četbu.


Oficiální text:
Vampyrismus je v USA legální. Za úplatu vám oživovatelé povolají z hrobu zombii dle vašeho výběru. Po některých hřbitovech se potulují ghúlové. Nemrtví by možná měli mít hlasovací právo, ale kdo zastaví ty, kteří začnou zabíjet lidi? Vedlejší zaměstnání oživovatelky Anity Blakeové je právě lov a exekuce odsouzených upírů. Co ale Anita udělá, když je žádána o pomoc při vyšetřování případu několika zavražděných upírů? Upíři jsou přece taky lidi. Nebo ne?Rozesmátá mrtvola

Krvavé a uhnívající pokračování Anity Blakeové

Další detektivní příběh z rozpáleného St. Louis, hemžícího se upíry, zombie a jinou havětí. Tentokrát se zabývá méně Anitou a jejími vztahy s upíry a víc Anitou a jejími nekromancerskými schopnostmi. Anita během soubojů se zombíky, vaudunskou kněžkou a osobními strážci potencionálního zákazníka zjišťuje, že jsou její schopností možná o něco větší, než sama tuší. Kniha je opět akční a prošpikovaná Anitinými suchými hláškami - tentokrát jsem se dokonce několikrát zasmála nahlas.

Já osobně mám ráda upíří příběhy a v této knize je upírů jen poskrovnu. Krátkou část, ve které se Anita setká se starým známým Jeanem-Claudem, jsem si tedy užila, ačkoli se vztahy mezi Vládcem města a jeho neochotnou služebnicí moc z místa nepohnuly. Každopádně kniha na můj vkus příliš přetékala kalužemi a cákanci krve a také přemírou uhnívajícího masa (nemyslím si, že bych byla přecitlivělá - mám za sebou tvorbu Jiřího Kulhánka nebo Cliva Barkera). Každopádně možná, že účelem jen krátkého setkání s upíří komunitou, byl pokus navnadit nás k dalšímu dílu a to se v mém případě autorce rozhodně povedlo :) .

Oficiální text:
Městem St. Louis se běžně pohybují upíři, lykantropové nebo ghúlové. A taky bytost, která zaslepeně zabíjí a vzápětí zmizí do noci, aniž by ji kdokoli viděl, natož mohl zastavit. Případ se ve spolupráci s policií snaží vyřešit Anita Blakeová, oživovatelka zombií a odbornice na nadpřirozené zločiny. Podaří se jí najít vraha včas, než si najde další oběti? Jak draho ji přijde, že si proti sobě poštvala seňoru Domingu, královnu vúdú? Proč se ochrnutý milionář snaží Anitu přinutit, aby pro něj oživila zombii jeho předka? Jak pevná je Anitina zásada nepoužívat při rituálech lidskou oběť? A co na to stvůra ve sklepě?

Cirkus prokletých

Návrat k upířím kořenům

V tomto díle se Anitin příběh vrací zpět mezi upíry. Jean-Claude je stále stejně okouzlující a neodbytný. V jeho blízkosti se objevují nový upíři a lykantropové (sexy lykantropové :) ). Život Anitě navíc komplikuje skupinka radikálů, kteří jsou ochotni kvůli boji proti upírům, ohrožovat na životě i samotnou Popravčí. Detektivní zápletka není tentokrát tak komplikovaná, ale vystačí si.

Tento díl se nese ve stejném vypravěčském duchu, jako oba předchozí. Trocha akce, trocha klábosení s kamarádkou, permanentní ohrožení života … Bavil mě ale o dost víc než předchozí "zombický" díl.

Oficiální text:
V USA je lykantropie i vampyrismus legální a město St. Louis je srdcem snah za rozšíření práv nelidí. Anita Blakeová - státem uznaná popravčí upírů - uvízne uprostřed bitevního pole, na němž se mají střetnout prastaří nemrtví o vládu nad městem. Kdo ji získá na svou stranu? Koho bude nucena zradit - tedy za předpokladu, že odstranění vlezlého upíra lze vůbec zradou nazvat.


Kavárna šílenců

Méně krve více lásky


V St. Louis se blíží Vánoce, což je pro oživovatelé "mrtvé" období. Nikdo se na svátky se zombími setkat nechce. Anitin šéf proto bere, co se namane. Pošle Anitě chlápka, co hledá svou ztracenou ženu (vlkodlačici) i spisovatelku, která hledá nějakého krysodlaka, který by s ní udělal rozhovor. Anita se zdá být spokojená se svým novým přítelem, ale jen do okamžiku, kdy jí a Richardovi vstoupí do cesty Jean-Claude, aby se je pokusil rozdělit. Upozorní ji na Richardovi problémy s vůdcem jeho smečky.

Pro mě zatím nejlepší díl. Nejlepší detektivní zápletka. Trocha erotiky (i když dost cudné) i romantiky (je to ještě romantika, když o ní hlavní hrdinka vůbec nestojí? :)). Cákance krve a akce méně, ale pořád ještě se to dá číst ;) .


Oficiální text:
Animátorka Anita Blakeová je zákonnou popravčí upírů pro celou oblast. Jako expertka na nadpřirozené jevy spolupracuje i s místním Duchařským komandem, zvláštní policejní jednotkou specializovanou na nadpřirozené zločiny. Teď se setkává s řadou případů pohřešovaných lykantropů. A jako by pracovních problémů neměla až nad hlavu, musí současně řešit i potíže ve svém osobním životě. V slabé chvilce slíbila manželství alfa samci vlkodlačí smečky, ale ani to ji nezbavilo nežádoucí pozornosti Pána Upírů a jeho žárlivých příznivkyň.V komplikovaném případě se jako obvykle řeší i otázka, "Kdo je tu vlastně netvor?"

Jen ještě poznámečka pod čarou. Tuto knihu dostal do ruky jiný překladatel a opomněl se podívat na předešlé knihy série, takže vás asi občas zarazí názvy, které de facto vidítě poprvé. Nemluvě o tom, že z upírky z prvního dílu máme najednou upíra. Zdá se, že v nakladatelství si také dali menší práci s korekturou, takže vás občas zarazí nějaký ten překlep.

Krvavé koleno

Zábava


Po delší době jsem se opět dostala ke knize ze světa Anity Blake. A po delší době jsem se dobře bavila.

Anita, doprovázená svým pomocníkem Larrym, dostane za úkol za pomoci mrtvých rozřešit spor mezi právnickou firmou a místní elfí rodinou. Musí proto probudit k životu hřbitov plný, dvě stě let starých mrtvol. Zdá se, že je jediná, kdo je něčeho takového schopný. Když se přiletí na inkriminovaný hřbitov podívat, zavolá jí její známí z policie, detektiv seržant Stor a vysílá jí k vraždě v nedalekém okolí. Místní policie byla zavolána ke třem zmasakrovaným chlapcům. Anita dochází k závěru, že se právě poprvé setkává s prací upířího masového vraha. Když je unesen další mladý chlapec, rozhodne se Anita zavolat na pomoc svého "přítele" Jeana-Clauda.

Musím konstatovat, že dvojice Anita a Jean-Claud je prostě zábavnější než dvojice Anita a Richard (ačkoli Richardovi fandím víc, zábava je s ním menší ). A scéna s "opilým" Jeanem-Claudem je nezapomenutelná. Musím pochválit i detektivní zápletku - tentokrát jsem ji nerozpletla dřív než Anita, ačkoli už znám autorčin styl.

Nevím co dodat - honem si knihu sežeňte a pusťte se do ní ….


Oficiální text: V pátém díle série napsané Laurell K. Hamiltonovou má lovkyně upírů Anita Blakeová, která má mimo to i dar probouzet mrtvé, práce nad hlavu. Musí vyřešit dva úkoly, při nichž i ona sama začne přemýšlet o tom, zda nejsou nad její síly: probudit celý hřbitov více než dvě stě let starých mrtvol a zjistit, co se stalo třem mladíkům z Missouri zavražděným způsobem, který ještě nikdy předtím neviděla. Napínavá kniha plná boje nejen mezi právem a zákonem na jedné straně a nejrůznějšími bytostmi využívajícími nadpřirozených schopností k prosazení vlastních zájmů na straně druhé, ale i zápasů o moc mezi dvěma klany upírů.


Smrtící tanec - zde recenze

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.