Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Anne McCaffrey - Rowana

19. května 2009 v 19:44 | KatyRZ |  Sci-fi

Rowana

Yegranina věštba: "Dobře dítě střežte. Dříve, než bude cestovat, musí projít dlouhou a osamělou cestou. Ale ono samo nás ochrání před mnohem větším nebezpečím, než jakému samo uniklo. Zvláště hlídejte stráže".

Na planetě Altair se jednoho dne rozlehne mentální pláč tří letého děvčátka, které uvízlo v dempru, který pohřbil sesuv rozbahněné půdy, stejně jako celou důlní stanici Rowan. Za pomoci jasnovidky se vládě podaří děvčátko najít a vysvobodit. Přívalové deště udělaly z děvčátka sirotka, který nezná ani své pravé jméno ani svou rodinu, děvčátko z Rowanu, Rowana. Talenti na planetě správně odhadnou velký Rowanin potenciál budoucí "hlavní" a proto se vláda rozhodne se o Rowanu postarat, jako o bohatství planety. Nynější altairská "hlavní" Siglen, je egoistická, necitlivá žena, která naštěstí nijak netouží po tom vychovávat sama malého sirotka a proto se Rowana dostává do péče mentálně nadané psycholožky Luseny....

Tato kniha patří k mým oblíbeným. Jedná se o sci-fi, ne o fantasy jako v případě autorčiny známé Pernské série. Je to originální příběh ze světa, kde byly vesmírné rakety nahrazeny, mentálním pohonem telekinetiků. A kde láska na první pohled, či spíš první mentální dotek, není jen otázkou hormonů. Většina postav je trochu pohádkově naivních a proto je kniha hezkým, uklidňujícím zážitkem, který je sice plný dobrodružství, ale takového toho "bezpečného" dobrodružství, kde od začátku víme, že všechno dobře dopadne. Není při tom ale tak naivní, abyste si při jejím čtení připadali hloupě a samotný příběh je plný velmi inteligentních zvratů.


Oficiální text:
.. V závěru dvacátého století nastal během zkoumání vesmíru důležitý průlom v dokazování a zaznamenávání mimosmyslového vnímání neboli takzvaných paranormálních schopností, o kterých se dlouho tvrdilo, že jde o podvod.
Když později mladý Peter Reidinger provedl svoji ukázku ovládání strojů pomocí mysli, kdy telekinezí dotlačil lehkou kosmickou loď z oběžné dráhy na Mars, svítalo nové éře, ve které lidé, místo aby se parapsychologickým talentům vyhýbali, začali je oslavovat, obdivovat a přestali se jich bát. Talenti se v každém případě stali nezbytnými pro cestu z přelidněné a na přírodní zdroje chudé planety Země.
Kvůli mezihvězdným letům byly pro talenty vybudovány speciální stanice - přizpůsobená obydlí na Zemském Měsíci, na Marsově Deimu a na Jupiterově Callisto. Z těchto stanic byly kineticky startovány velké průzkumné lodě, které kolonizovaly devět hvězd s planetami typu G, vhodnými pro lidskou rasu.
Potřeba talentů se stala chronickou, vysoce převyšovala nabídku. Trénink pár nadějných osob byl svízelný a odměna nebyla vždy dostatečná. Proto talenti svou vzácností zaujímali výjimečné místo…
Již v dětství byla Rowana jedním z nejsilnějších talentů, kteří se kdy narodili. O mnoho let později se stala hlavní, obdařenou dostatečnou silou, aby jí umožňovala dosáhnout až ke vzdáleným hvězdám. Ale bez rodiny, přátel a lásky ani největší síly Rowaně nestačí, aby byla šťastná. Jistého dne došla telepatická zpráva ze vzdáleného světa, který stál tváří v tvář hrozbě ze strany neznámých bytostí. Ten, kdo tuto zprávu poslal, byl neznámý telepatický talent Jeff Raven. A tak má nyní Rowana blízko k lásce i - nebezpečí…

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.