Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Stephenie Meyerová - Rozbřesk

19. května 2009 v 20:30 | KatyRZ

Rozbřesk - pohádkové zakončení zamilované autorky

Rozhodla jsem se, že k Rozbřesku, jako k jedinému dílu série, se vyjádřím zvlášť, protože z něj nejsem stejně nadšená jako z předchozích dílů a předem upozorňuji, že zde prozradím některé důležité detaily, takže pokud si nechcete nechat zkazit překvapení , raději se mému hodnocení vyhněte.


Kniha je stejně čtivá, jako její předchůdkyně - na tom se nic nezměnilo. Co se ale týče realističnosti vykreslení postav, podle mě již poněkud pokulhává. Jedná se zejména o okamžik, kdy Bella zjistí, že je těhotná, což je pro knihu klíčový moment. Nějak se mi nechce věřit, že by se devatenáctiletá dívka, která netouží po dítěti a sama se rozhodla této možnosti vzdát v zájmu společného nesmrtelného života se svým milovaným, na základě několika snů rozhodla riskovat vlastní život a potažmo i život svého milovaného pro "vetřelce" ve svém lůně. Vzhledem k tomu, že je na tomto "nesmyslu" postavená celá kniha, je moje zklamání asi pochopitelné. Není to ale jediná věc, která mě na knize vadí. Vím, že kniha je určená především náctiletým, ale pochybuji, že jim je ještě třeba předkládat "pohádku". Autorka zjevně svoje postavy miluje stejně, jako hromada fanoušků Twilight série a není ochotna jim cokoli upřít. Je sice ochotná nechat Bellu, Edwarda i Jacoba projít dalším kolem "mučení", ale za odměnu jim dá naprosto všechno, po čem "normální člověk" touží a nebere ohledy na to, že upíři a vlkodlaci normálními lidmi nejsou …


Oficiální text: Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným
snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně proplétá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života - objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ - zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.