Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Jenny Nowak - Pozdní host

2. ledna 2010 v 19:17 | KatyRZ |  Fantasy
Kdysi před lety jsem dostala do ruky knihu, která mě jako první dokázala rozplakat. Nevím, jestli by se jí to povedlo i dnes, protože tenkrát jsem byla ve svých šestnácti vlastně ještě dítě, to jí ale její prvenství neubírá. Byla to kniha Nemrtví od Jenny Nowak. Dodnes patří společně s knihou Dračí krev od stejné autorky k mým nejoblíbenějším. Obě knihy patří do série o Vladu Draculovi. Kniha Dračí krev, první ze série, vypráví příběh knížete Draculy, který po smrti svého otce nastupuje na Sedmihradský trůn. Kniha je od prvního řádku úžasná a vtahuje vás do svého světa především podle skutečnosti popsanými reáliemi. Když se v okamžiku přerodu knížete Vlada v upíra, mění z historické knihy na knihu fantasy, je to tak plynulý přechod, že si ho snad ani nevšimnete. A že je to kniha romantická? To opravdu je a jak.


Kniha Pozdní host je chronologicky šestá z Draculovské série. Vlad se probouzí po téměř čtyřech stoletích "spánku" do neznámého světa devatenáctého století. Začátek knihy, který se zaobírá jeho poznáváním nového světa, je skvělý. Jeho děs z parní lokomotivy je asi naprosto reálný a zmatek, který u něj vyvolávají vymoženosti "moderní doby" jako je petrolejová lampa nebo peníze …. no konečně jsme se dozvěděli, jak to s Vladem vlastně bylo. Pak ale nastupuje směsice příběhů, kdy osamělý Vlad, který ztratil všechno a všechny, které znal, přechází od jedné sukně a hlavně tepny ke druhé. Způsobuje kolem sebe utrpení a smrt a obrací se, což mě znechutilo asi nejvíc, k okultismu. Ano, jistě samotná existence nemrtvé bytosti do této sféry také spadá, ale Vladova duše vracející se do minulosti? Jen jsem z hrůzou čekala, kdy zasedne ke kulatému stolu a společně s ostatními členy okultistického "kroužku" začne vyvolávat duchy, případně předpovídat budoucnost. Na druhou stranu to tak v životě opravdu bývá. Nešťastní a osamělí lidé se obrací k nadpřirozenu, aby vyřešilo jejich problémy a často se jim to opravdu podaří.

Jeho zaujetí vrásčitými starými ženami je sice chvályhodné, ale všeho moc škodí a na konci už jsem opět z hrůzou očekávala, že se vrhne snad i na tu bezzubou matičku, která mu poskytla střechu nad hlavou …

Romantika se tentokrát do knihy také nedostala, pokud nepočítám záblesky vzpomínek. Ale ano i tohle musíme Vladovi přičíst k dobru, nemůže tou opravdovou hlubokou láskou až za hrob,
milovat každou sukni na kterou narazí … Jenže kniha, která nemá ucelený příběh, sympatie si získává snad jen vzpomínkami na knihy minulé a otravuje okultistickými řečmi i zarytého fantastu, možná ani nemusela být.

Na závěr musím říct, že než jsem se pustila do téhle recenze, netušila jsem, že dopadne až tak špatně, protože je pro mě Vlad jako starý přítel, se kterým se vždy opět ráda setkám. Jeho vzpomínky na lidi, které měl v minulosti rád, mě vracejí do světa mých nejmilejších knih. Ovšem pro čtenáře, který se s Vladem ještě nikdy nesetkal, může být tato kniha velkým zklamáním.

Oficiální text: Po napadení mocnějším vampýrem se Vlad, těžce zraněný, doplazí do skal a spustí hluboko pod zem, kde ve smrtícím spánku setrvá skoro čtyři století. Když se probudí, píše se rok 1874… Po počátečním zděšení z nepochopitelného světa, který ho současně zajímá i odpuzuje, se snaží smířit s tím, že vše se nenávratně změnilo. Za nesmírného úsilí se pokouší nějak obstát a žít dál... V městečku Ploješti, kde se ocitne, se seznámí s místním lékařem a jeho sestrou, ale vztahy se nevyvíjejí tak, jak si kdokoli z nich zpočátku představoval… Později Vlad zjistí, že v okolí se vyprávějí pověsti o mladé čarodějce a jejím vlkovi, která před staletími údajně žila na místě jeho skalního "hrobu", a usoudí, že to musela být Rhia, dcera jeho přítelkyně-čarodějky, kterou zde kdysi navštěvoval. Protože má důvodné podezření, že jejím otcem by mohl být on sám, zatouží dovědět se pravdu, oddělit fakta od pohádek a zjistit, co se tu vlastně ve středověku odehrálo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.