Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Duben 2010

Castová P. C., Castová Kristin - Škola noci 1: Označená

26. dubna 2010 v 22:52 | KatyRZ

Zase jedna upírská

a tentokrát nelze nesrovnávat se Stmíváním, protože je také určená náctiletým.

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Zoey, která nijak zvlášť nezapadá mezi své vrstevníky a nevychází s rodiči. Zoey je hned na začátku knihy označená upířím znamením, po kterém by měla následovat postupná přeměna v upíra. Po rozepři s "kamarády" a hádce s matkou a otčímem odjíždí do školy pro mláďata upírů, kde se jí velmi rychle podaří zapadnout a přizpůsobit se. O moc víc jsem toho v knize nenašla, ale pravdou je, že kniha je poměrně útlá, takže to docela uteklo a nemůžu říct, že bych se při čtení vysloveně nebavila (jenže za ty peníze co stojí, by zase mohla být o něco tlustší, jediné co ji záchránilo je opravdu pěkná a hlavně tvrdá obálka).

Tato kniha nejspíš sedne náctiletým fandům Stmívání více než mně už proto, že je v ní používán prý skutečný jazyk náctiletých. Dokážete si asi představit, že to může čtenáře, který tomuto věku před nějakou dobu odrostl, otravovat. Nevím, jestli se mi to zdá, ale Označená mi připadá jako příliš komerční záležitost bez ducha a originálního nápadu (samozřejmě, že upíři zde mají opět nové vlastnosti, schopnosti atd., ale na to si už člověk pomalu zvykl po té záplavě upírských knih a seriálů, ke kterým se lze v poslední době dostat) . Navíc, je nepěkně podbízivá právě náctiletým se svým přístupem k nic nechápajícím rodičům a s hrdinkou, která si samozřejmě nezajde pro pomoc za dospělým (to je mimochodem věc, která mě, nevím proč, rozčilovala například i u Harryho Pottera).

U mě tedy rozhodně vede Bella (Stmívání - Stephenie Meyerová) - komu vadí, že není "normální", mně tedy ne. Možná se chová tak, jak bych se já nikdy nechovala, ale mohla jsem o tom snít ... a o tom přeci knihy mají být.

Pro mě nemají upíři ze Školy noci to pravé kouzlo...
Recenze druhého dílu zde

Označená
Oficiální text: Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život. Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí…

Ursula K. Le Guinová - Čaroděj Zeměmoří

7. dubna 2010 v 23:20 | KatyRZ |  Fantasy

Legenda mezi fantasy knihami? Ne pro mě

Jedná se o první díl série Zeměmoří , který byl napsán v roce 1968. Celá série je považována za jednu z nejlepších v klasické fantasy.

Tak tohle bude neobvykle krátké. Ke knize jsem se dostala díky anime filmu Tales from Earthsea (Gedo senki), který byl natočen na motivy této knižní série. Film byl poměrně nudný a jediné co v něm stálo za to, byl závěr. Přesto ve mně stačil zasít semínko zvědavosti a já si vyhledala několik recenzí a reakcí na knižní předlohu. Všechny do jedné byly nadšené. Neměla jsem co řešit a do knihy se pustila také.

Jenže ouha, kniha mě téměř od prvních stránek nudila stejně jako film.Recenze bude krátká proto, že mi z knihy v hlavě neutkvělo téměř nic. Kdyby i kniha nebyla tak krátká, nejspíš bych ji ani nedočetla do nudného a očekávatelného konce (podotýkám, že film se zabýval jiným dílem knižní série, takže jsem konec neznala). Celý příběh vypráví o jednom ústředním hrdinovi, a pokud si ho nijak zvlášť nezamilujete, máte smůlu. V knize nikoho jiného, komu byste mohli věnovat sympatie, nenajdete (samozřejmě, že je tu několik vedlejších postav, ale nemají téměř žádný prostor). Malý, mladý, dozrávající a hledající sám sebe - čaroděj Ged. Bože mít doma tak nudného chlapa, asi si hodím mašli ;). Tím končím s touto knihou.
Ged

Oficiální text:
Čaroděj Zeměmoří je prvním románem cyklu o Zeměmoří - fascinujícím světě stvořeném Velmistryní žánru SF&F Ursulou K. Le Guinovou. Knihy o Zeměmoří jsou často porovnávány s Tolkienovou Středozemí nebo Lewisovou Narnií.
Někteří lidé se zde rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých.

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.