Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Castová P. C., Castová Kristin - Škola noci 1: Označená

26. dubna 2010 v 22:52 | KatyRZ

Zase jedna upírská

a tentokrát nelze nesrovnávat se Stmíváním, protože je také určená náctiletým.

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Zoey, která nijak zvlášť nezapadá mezi své vrstevníky a nevychází s rodiči. Zoey je hned na začátku knihy označená upířím znamením, po kterém by měla následovat postupná přeměna v upíra. Po rozepři s "kamarády" a hádce s matkou a otčímem odjíždí do školy pro mláďata upírů, kde se jí velmi rychle podaří zapadnout a přizpůsobit se. O moc víc jsem toho v knize nenašla, ale pravdou je, že kniha je poměrně útlá, takže to docela uteklo a nemůžu říct, že bych se při čtení vysloveně nebavila (jenže za ty peníze co stojí, by zase mohla být o něco tlustší, jediné co ji záchránilo je opravdu pěkná a hlavně tvrdá obálka).

Tato kniha nejspíš sedne náctiletým fandům Stmívání více než mně už proto, že je v ní používán prý skutečný jazyk náctiletých. Dokážete si asi představit, že to může čtenáře, který tomuto věku před nějakou dobu odrostl, otravovat. Nevím, jestli se mi to zdá, ale Označená mi připadá jako příliš komerční záležitost bez ducha a originálního nápadu (samozřejmě, že upíři zde mají opět nové vlastnosti, schopnosti atd., ale na to si už člověk pomalu zvykl po té záplavě upírských knih a seriálů, ke kterým se lze v poslední době dostat) . Navíc, je nepěkně podbízivá právě náctiletým se svým přístupem k nic nechápajícím rodičům a s hrdinkou, která si samozřejmě nezajde pro pomoc za dospělým (to je mimochodem věc, která mě, nevím proč, rozčilovala například i u Harryho Pottera).

U mě tedy rozhodně vede Bella (Stmívání - Stephenie Meyerová) - komu vadí, že není "normální", mně tedy ne. Možná se chová tak, jak bych se já nikdy nechovala, ale mohla jsem o tom snít ... a o tom přeci knihy mají být.

Pro mě nemají upíři ze Školy noci to pravé kouzlo...
Recenze druhého dílu zde

Označená
Oficiální text: Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život. Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.