Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Anne McCaffrey - Drakeni z Pernu: Dračí let

4. června 2010 v 14:54 | KatyRZ
Na tuhle recenzi se moc těším. Drakeni z Pernu totiž patří k mým nejoblíbenějším knihám, ke kterým se stále ráda vracím.

Fantasy příběh ze světa, kde žijí nádherní , obrovští draci, jako společníci několika vybraných lidí - drakenů. Drakeny a draky pojí zvláštní telepatické pouto plné lásky a povinnost chránit svou planetu Pern před nebezpečím, jehož pravá podoba se ztrácí někde daleko v minulosti. Dnes jsou drakeni považováni za příživníky postrádající smysl existence.


Lessa, mladá právoplatná dědička Ruathy, žijící tajně v jejích chodbách a snažící se všemi způsoby ničit, jakýkoli možný zisk, který by z držby její uchvatitel mohl mít. Za pomoci svých zvláštních telepatických schopností využije jednoho z drakenů k porážce svého nepřítele. Místo aby si však mohla vychutnávat vítězství, je na Pouti stejným drakenem vybrána, jako kandidátka pro dračí vejce. A tak se naprosto nepřipravená ocitá uprostřed weyru, kde se stává weyrenou spojenou s dračí královnou Ramoth.

F´lar je mladý jezdec na drakovi Mnementhovi, který má jako jediný dost rozumu, aby nejen uvěřil, že dávná nebezpečí v podobě ničivých vláken snášejících se z nebe jsou skutečná, ale zároveň přišel na to, kdy se nebezpečí na pernském nebi objeví znovu.

První díl pernské série je o dvou silných osobnostech, které k sobě hledají cestu, je o starých křivdách a nových nadějích, je o odvaze a víře v sebe sama i v druhé. Ačkoli se i zde setkáme se soubojem na nože, nejedná se ani náhodou o klasickou heroic fantasy. Kouzlo této knihy spočívá spíše v originalitě nového světa, v psychologii postav a v silných okamžicích. Kniha byla napsána už v roce 1968 a u nás vyšla již ve dvou vydáních (já mám doma první vydání z roku 1993, které tenkrát stálo 48Kčs ;) ).

Mám trošku problém se zařazením knihy do kategorie. Jedná se o scifi z hlediska osidlování nové planety kolonisty ze Země a jedná se také o fantasy z hlediska dračích dobrodružství.

Recenze na druhý díl zde.

Dračí let - první vydání
Dračí let - druhé vydání

Oficiální text: Jednou za stovky let se k Pernu přiblíží jeho sesterská planeta Krvavice a s ní smrtonosná Vlákna. Jedinou ochranou před zkázou světa jsou draci a jejich jezdci. Nyní však Vlákna nepadala už po několik set oběhů. Draků je málo, dračí jezdci i prostí lidé na hrozbu zapomněli, stará dračí královna umírá a v líhništi tvrdne skořápka pouze jednoho jediného královského vejce. Poslední nadějí je mladá dívka Lessa a starobylý gobelín...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sense Sense | Web | 13. června 2010 v 17:26 | Reagovat

Nevěděla jsem, že se najde někdo další, kdo tuhle sérii čte. Já jsem teď v druhé polovině dvojky a knihy se mi moc líbí. Jsou originální a zábavné.
Mám půjčenou ještě tu za 48 Kčs :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.