Zde naleznete recenze svých oblíbených knih

Anne Bishopová - Dcera čisté krve

5. ledna 2011 v 22:04 | KatyRZ |  Fantasy

Temnota oděná v originálním hávu


Těšila jsem se na knížku, která slibovala nový svět vycházející z temné strany fantasie. Na kulturu elegantní, něžnou, výbušnou, vášnivou i násilnou. Zdá se vám to jako neslučitelná kombinace? Byl svět opravdu tak nový a originální? Pojďme se na to spolu podívat.

Seznamte se s dvěma bratry, princi válečníky, kteří žijí už pár století v otroctví a jediné, co je drží při životě je věštba, jež jim slibuje Královnu Čarodějku, hodnou stát se jejich Paní. Výbušný Lucivar napůl Erijen s obrovskými křídli a mocný Deamon, přezdívaný Sadista ledově krásný a stejně tak krutý. Seznamte se Seatnem SaDiablo, Nejvyšším pánem pekla, princem válečníkem, otcem obou bratrů a vyčerpaným mužem. A konečně seznamte se s Kočičkou, Janelle Angellinou sedmiletou holčičkou, jejíž magické schopnosti přesahují i ty nejmocnější Královny ve všech teritoriích. Seznamte se s dívenkou, která přináší úsměv na utrápené tváře a lásku do chladných srdcí. S dívenkou, která má v očích bolest a neprozradí proč.


Poznejte svět, ve kterém magickou sílu tvorů určují kouzelné drahokamy. Cestujte na liniích větru a domluvte se pomocí myšlenek. Je takový svět originální? Oproti velké záplavě všednosti rozhodně ano. Přeci jen mi ale kniha něco připomněla … byly to Zalaznyho kroniky Amberu (myslím, že připomínat něco tak geniálního není žádná ostuda), kde jsme se setkali s podobným systémem světů i politiky.

A co ta již zmiňovaná neslučitelná kombinace emocí? Já vám nevím. Jediné, co mě zadrželo před napsáním toho, že jsou emoce přehnané a nereálné je to, že se přeci jen jedná o jiný svět a jiné tvory, než jsme mi lidé. I na mě bylo v knize těch emocí prostě moc. Každou chvíli se někdo chvěl, podlamovali se mu kolena,
případně rovnou omdléval. Když se z nejvyššího pána pekla stal uslintaný, senilní milující tatínek jen jsem zírala. Když se z mučeného muže, nenávidícího ženy stal zamilovaný bláznivý mladík, nechápala jsem. Přesto mi to dávalo smysl. Přemýšlím proč tomu tak je a napadá mě jen, že obyvatelé tohoto světa neumí žít v rovnováze -
jejich život je chvíli jedním extrémem a chvíli
tím druhým a šílenství, kterému by měli snad všichni podlehnout je jen jedním z teritorií. Dá se z něj vrátit, i když je to těžké. Zkrátka a dobře po brutálním znásilnění musí přijít okamžik, který to vyrovná a tak musíme narazit i na extrémně laskavé srdce.

Občas se mi během čtení stalo, že jsem si musela odstavec přečíst několikrát a stejně jsem nakonec došla k závěru, že prostě nedává smysl. Nevím, jestli to bylo vinou překladu, či záměrem autorky. Nejednou se mi stalo, že jedna z vět svým smyslem naprosto odporovala všemu, co bylo řečeno před ní. Dá se přes to samozřejmě přenést.

Celkový dojem? Možná, že je těch téměř šest set stran zbytečně mnoho a kniha by byla čtivější, kdyby se některé části vypustily. Přesto jsem si tuhle bichli dala během jednoho dne a den následující už jsem sahala po pokračování …
Ta kniha je jako my ženy, plná sladkých citů, zvrácené touhy po temnotě a trochu moc upovídaná.

Dcra čisté krve
Anotace:

První kniha trilogie Černé drahokamy.

Co kdyby existovala kultura vycházející z temné strany fantazie? Jakou by měla morálku a měřítko hodnot? Co kdyby tato kultura byla ve své Temnotě velice elegantní a byla by stejně něžná jako výbušná, vášnivá a násilná? Co kdyby ženy byly dominantním rodem, kterému by agresivní a inteligentní muži-válečníci sloužili?

Před sedmi sty lety černá vdova prožila mystické vidění a z pavučiny jejích snů a vizí vzešlo starodávné proroctví.
Nyní se říše Temnoty připravuje na příchod Královny, která bude vládnout mnohem větší mocí a silou než samotný pán Pekla. Ale Královna je ještě mladá, přístupná všem vlivům a korupci. Kdo ovládá Královnu, ovládá i Temnotu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 CC CC | Web | 20. května 2011 v 23:15 | Reagovat

zámek v oblacích :) skvělá anime pohádka, mám jí doma a ráda bych si přečetla knihu, jenže jsem zatím neměla štěstí na ni někde narazit :/...

2 zamekvoblacich zamekvoblacich | 25. května 2011 v 23:14 | Reagovat

[1]: ono to v knižní podobě existuje?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Prosíme přidávejte svá hodnocení knih.